Sníh

 

Seděl jsem ve vlaku na Prahu a z okna koukal, jak vlak tím, jak jede, víří prašan, kterého kolem ležely kupy. Byla to ta správná zima, jak má být. A opravdu by se nechalo říct, jak zpívá Jarek Nohavica, Ladovská zima, protože před chvíli vlak stavěl v Mnichovicích.

     Opravdu neznám moc věcí, které by se vyrovnaly takovýmto pohledům. Na pole, která jsou celá bílá a leží na nich sněhu od nevidím po nevidím. Ne jak to bude vypadat v Praze, kam jsem se natěšil. Kde ho leží málo a navíc je to rozmáčelá břečka, po který se snadno klouže.

     U nás doma už to bude vypadat asi taky tak, ale když jsem ráno vstal a všude kolem ležela čerstvá nadílka sněhu. Ulice ještě neuklizené, jenom hlavní tahy byly prohrnuté. Chodníky to ještě čekalo. Takže při cestě na nádraží jsem si mohl užívat ten pocit, kdy vám při každém kroku pod nohou křupe sníh. Nebyl jsem rozhodně první, kdo tudy dnes šel, ale pořád to byla prostě pohádka.

     Letošní zima ještě nebyla taková, jako ta loni. Během ní, společně s tou před ní se po dlouhé době nechalo běžkovat i v našich končinách. A ne jenem na horách. Na horách je to stejnak podle jeden z nejhezčích zážitků, který člověk může prožít, když jede hřebenovku a vidí všechny ty hory kolem sebe. Ano, můžete namítnout, že kvůli tomu člověk nemusí na běžky, ale jsou i taková místa, kam se na lanovce nedostane. Nebo pěšky. Dobře, pěšky velmi obtížně.

     A právě taková místa nemusí být právě nutně na horách. Jak jsem říkal, loni a předloni bylo možné běžkovat i po okolí. Ano, člověk vidí krajinu, kterou zná velmi dobře. Ale úplně v jiném kabátě. Místy se to nedá ani popsat, jak to vypadá. Hory jsou sice hory, ale doma je doma. A opravdu jedny z nejkrásnějších zimních scenérií, které jsem viděl, byly právě tyto.

     Ze vzpomínání a snění mě vytrhlo hlášení, že jsme přijeli do Prahy a že musím vystupovat. Nedá se nic dělat. Nezbývá než se vrátit zpět do reality. A nezbývá než doufat, že ten sníh vydrží celou zimu. Vždyť je teprve její začátek. A jestli nevydrží, tak ať napadne znova… Protože zima bez sněhu, to je jako Vánoce bez dárků….